گروه تخصصی طب سنتی و مکمل

طب سنتی مجموعه‌ای از دانسته‌ ها، مهارت‌ ها و اعمال بوده که بر پایه نظریه‌ ها، باور ها و تجربه‌ های بومی فرهنگ‌ های مختلف بنا شده است و در پیشگیری، تشخیص، بهبود و مداوای بیماری‌های جسمی و ذهنی و روانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. طب سنتی در بسیاری از نقاط جهان وجود دارد که از جمله مشهورترین انواع آن می‌توان به طب سنتی چینی، طب سنتی ایرانی، طب سنتی هندی و با عناوین گیاه درمانی، آیورودا، هومیاپاتی، طب سوزنی و … اشاره کرد.

طب سنتي ايران نیز که برگرفته از فرهنگ ایران و اسلام است، يك مكتب طبي كامل و پويا می باشد كه جهان را به عنوان نظام احسن و آفريده خالق عليم و حكيم مي‌نگرد و پزشك را از بابت تسلط و احاطه او به علوم مختلف و درك صحيح او از جهان هستي حكيم ناميده است. ريشه هاي مكتب طب سنتي ايران به بيش از 1000 سال قبل مي رسد. از ستارگان طب سنتي ايران می توان به ابن سينا، رازي، علي بن عباس اهوازي، ابن ابي الصادق نيشابوري، سيد اسماعيل جرجاني و عماد الدین محمود شیرازی که حدود هشت قرن هدايت دانشگاههاي طب در غرب و شرق را برعهده داشتند، اشاره کرد.

توسعه بین الملل چتر دانش پردیس نیز همچون سایر فعالان عرصه طب سنتی وظیفه خود دانسته تا با گسترش این علم، گامی هر چند کوچک در این مسیر برداشته و از این رو به تاسیس دپارتمان تخصصی طب سنتی توسعه بین الملل چتر دانش پردیس نموده است. امید است با اتکا به پروردگار و همراهی و همدلی مسئولین و فعالان این عرصه، بتوانیم در اجرای هر چه بهتر امور، تلاش کنیم.

شرح وظایف و چشم انداز

اهداف و شرح وظایف دپارتمان، به شرح زیر می باشد:

  1. تعیین و ارتقاء سطح مهارتیبر مبنای سیستم دانش کاربردی؛
  2. ارزش گذاری و درجه بندی تجربی مربیان عرصه طب سنتی؛
  3. برگزاری دوره های عمومی و تخصصی در حوزه طب سنتی؛
  4. برگزاری سمینار و همایش و میتینگ های مرتبط با حوزه تخصصی طب سنتی؛